Trening z workiem bokserskim – jakie korzyści?
Korzyści z Trening z workiem bokserskim to jeden z najpopularniejszych przyrządów wykorzystywanych w treningu. Chętnie ćwiczą nam nim nie tylko tradycyjni pięściarze, ale także zawodnicy uprawiający kick-boxing, Muay Thai czy MMA. Jest to również popularna forma treningu dla osób, które na co dzień nie mają zbyt wiele wspólnego ze sportami walki. Jakie korzyści niosą za sobą ćwiczenia z użyciem worka? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.
Rodzaje worków bokserskich
Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów worków bokserskich. Najpopularniejsze są klasyczne modele w kształcie walca. Belki lub banany, jak bywają nazywane tradycyjne worki, stanowią wyposażenie praktycznie wszystkich sal treningowych. Zawodnicy często kupują je również prywatnie, aby ćwiczyć w warunkach domowych. Worki te ważą od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów. Waga zależna jest od rozmiaru oraz użytego wypełniania. Im jest go więcej, tym worek jest większy i cięższy. Specjalną odmianą klasycznych modeli są worki hakowe (węższe na dole, szersze na górze). Specyficzny kształt (przypominający ludzką sylwetkę) umożliwia efektywny trening ciosów hakowych i podbródkowych.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który jako jeden z nielicznych sklepów oferuje worki już wypełnione: Inną popularną odmianą worków bokserskich są tzw. gruszki. Ich wygląd znacząco różni się od modeli klasycznych. Gruszki są mniejsze i lżejsze od tradycyjnych worków. Doskonale sprawdzają się zarówno podczas treningu wyprowadzania uderzeń, jak i ćwiczeń nad poprawą szybkości oraz zwiększeniem refleksu. Trening na gruszce to świetny sposób na udoskonalenie techniki oddawanych ciosów oraz skrócenie czasu reakcji na uderzenia wyprowadzanie przez rywala.
Podstawowe zalety treningu z użyciem worka
Najważniejszym zadaniem ćwiczeń na worku jest wypracowanie większej siły oraz poprawa techniki wyprowadzanych ciosów. W zależności od rodzaju worki umożliwiają pracę nad różnymi typami uderzeń. Klasyczne modele doskonale sprawdzają się w czasie treningu ciosów prostych i sierpowych, natomiast gruszki i worki hakowe ciosów podbródkowych. Na workach bokserskich można ćwiczyć także wyprowadzanie kopnięć. Jest to więc świetny przyrząd do urozmaicenia treningu zawodników uprawiających MMA, kick-boxing czy Muay Thai. Dużą zaletą worka jest fakt, że nigdy nie wyprowadzi uderzenia kontrującego. Dzięki temu zawodnik może ćwiczyć na nim dowolne kombinacje ciosów tak długo, aż dojdzie do absolutnej perfekcji.
Co jeszcze dają nam ćwiczenia na worku bokserskim?
Trening z workiem bokserskim ma jeszcze wiele innych zalet. Jest to wyśmienity sposób na spalenie tłuszczu i zgubienie zbędnych kilogramów, wymodelowanie sylwetki, wzmocnienie mięśni oraz rozładowanie stresu po ciężkim dniu w szkole czy pracy. Worki znakomicie sprawdzają się w treningu ogólnorozwojowym, mającym na celu poprawę ogólnej kondycji fizycznej. Bez przeszkód mogą korzystać z nich zarówno zawodowcy, jak i początkujący, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami siłowymi. Bez znaczenia jest tutaj wiek czy płeć osoby ćwiczącej. Trening na worku wpływa pozytywnie na cały organizm, przyczynia się do poprawy samopoczucia, pozbycia się negatywnej energii oraz złych emocji towarzyszących ćwiczącemu.
Jeden komentarz
DuzyBen_replace139
Odkryłem to dzisiaj i już czuję,