program do druku 3d - wydruki
Biznes

Jakich programów używać do projektów dla drukarni 3D?

Wiele z firm decydując się na wydruk prototypu urządzenia lub modelu metodą druku 3D analizuje, w jaki sposób należy przygotować koncepcję, na podstawie której drukarnia 3Dhttps://werk3d.pl/ zrealizuje zamówienie. Wówczas trzeba poznać podstawy projektowania druku 3D oraz dowiedzieć się, który z programów do druków 3D będzie najbardziej odpowiadał oczekiwaniom.

Programy do druku 3D

Tak naprawdę każdy program służący do tworzenia modeli 3D sprawdzi się przy tworzeniu druku 3D. Trzeba jednak trzymać się najważniejszych wytycznych. Po pierwsze odpowiedni format pliku dla drukarki 3D to STL. Zapisuje on model w formie siatki trójkątów w przestrzeni trójwymiarowej i to właśnie STL jest standardowym formatem obsługiwanym przez nowoczesne urządzenia, jakich używają drukarnie 3D.

Rodzaje programów do druku 3D:

  • Blender jest jednym z najbardziej popularnych i darmowych rozwiązań, jeżeli chodzi o tworzenie projektów 3D. Posiada on dodatkowo opcję statystyki, czyli liczenia powierzchni do stworzenia druku 3D, monitoringu błędów, skalowania oraz eksportu plików.
  • Kolejne darmowe oprogramowanie do projektowania 3D to Tinkercad. Jest to program do druku 3D dedykowany osobom, które dopiero zdobywają doświadczenie w tworzeniu koncepcji trójwymiarowego druku. W prosty sposób uczy on, jak posługiwać się tą technologią.
  • Slic3r to z kolei jeden z najbardziej wykorzystywanych programów do cięcia na warstwy modelu STL, które następnie są drukowane. Równocześnie uważa się go za najlepszy do przetwarzania modelu 3D na “język” drukarki.
  • Slicerem (czyli programem do cięcia) z bardzo dużym potencjałem jest Cura. Został on stworzony głównie do produkcji plików swojego producenta (Ultimaker), ale jest możliwość także dopasowania go poprzez G-code (język zapisu poleceń dla drukarek 3D typu) do wielu innych urządzeń, które są używane przez drukarnie 3D. Do innych zalet programu Cura należy to, że w ustawieniach można wybrać m.in., jaka ma być grubość warstwy drukowania, typ struktury oraz wypełnienie. System jest w stanie także automatycznie wychwycić i naprawić część błędów.
  • Inną z możliwości zaprojektowania druku 3D jest skorzystanie z programu dod druku 3D Autodesk 123D. Użytkownik zyskuje dzięki niemu dostęp po pierwsze do kształtów z bazy, ale jest też opcja stworzenia trójwymiarowego obiektu ze zdjęć. Trzeba po prostu wykonać kilka fotografii obiektu, a następnie wgrać je do aplikacji, a tam zostanie stworzony model 3D.
  • Działasz w branży architektonicznej lub przemysłowej? A więc AutoCAD to idealny program do druku 3D, który świetnie nadaje się do wykonywania projektów architektonicznych oraz różnego rodzaju obiektów. Niestety jest to opcja dostępna tylko na podstawie płatnej licencji.
  • Nie wydając grosza można za to skorzystać z programu SketchUp Make (darmowa wersja SketchUp). To bardzo uniwersalne oprogramowanie, przy pomocy którego można wykonać projekt druku 3D dla każdej branży. Dodatkowo można w nim zaimportować niemalże każdy przedmiot i stworzyć jego model w technologii trójwymiarowej.
  • FreeCAD to z kolei program do druku 3D dla pasjonatów i hobbystów, w którym można tworzyć zarówno modele, jak i szkice 3D. Warto więc z niego skorzystać, jeżeli naprawdę “siedzimy” w temacie lub mamy ochotę zgłębić wiedzę w internetowych czeluściach.
  • O wiele bardziej intuicyjny w obsłudze jest 3D Builder, w którym możemy przeglądać modele, automatycznie poprawiać je przed wydrukowaniem oraz dopasować kolorystycznie. A to tylko niektóre z funkcji. Gotowy plik można zapisać w różnych formatach oraz wysłać do wydrukowania przez drukarnię 3D. Możliwe jest także tworzenie biblioteki projektów.
  • Podobny do programu 3D Builder jest Meshmixer, ale ma on o wiele więcej możliwości. Podczas prac projektowych można połączyć kilka modeli i dopracować ich detale. Jest też możliwość rzeźbienia obiektu różnymi pędzlami oraz łączenia brył.

To oczywiście jedne z propozycji, jeżeli chodzi o przygotowanie projektu dla drukarni 3D. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie są oczekiwanie względem druku 3D, co chcemy stworzyć dzięki tej technologii oraz czy jesteśmy przekonani do tworzenia projektów na własną rękę.

Zaczynasz dopiero przygodę z nowoczesną technologią 3D? Drukarki pozwalają na samodzielne wydrukowanie w pełni trójwymiarowych, fizycznych obiektów.
Dowiedz się od czego zacząć z drukiem 3D!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *