Sofy pikowane Chesterfield
LifeStyle

Sofy pikowane Chesterfield – modne elementy wnętrza

Sofy pikowane Chesterfield mają bogatą historię sięgającą XVIII wieku. Zaczęło się od zwykłego fotela, którego wykonanie hrabia Chesterfield, Philip Stanhope, zlecił lokalnemu rzemieślnikowi. Miał to być mebel wyjątkowy – niegniotący ubrań i niesamowicie wygodny. I taki właśnie był. Dał on początek narożnikom, kanapom i sofom pikowanym Chesterfield. Obecnie ozdabiają one gabinety, biblioteki, salony ślubne, pokoje gościnne i wiele innych pomieszczeń.

Sofy pikowane Chesterfield, czyli meble rodem z XIX-wiecznych męskich klubów

Chociaż prawie wszyscy wiedzą, jak wygląda sofa pikowana Chesterfield, nie każdy wie, że w XIX wieku była niezbędnym meblem w męskich klubach. To tam panowie palili wykwintne cygara rozprawiając o polityce i… kobietach.

Sofy pikowane Chesterfield to luksusowe elementy wnętrz. Wprawdzie meble należą raczej do tych masywnych, ale kolorystyką i modnymi dodatkami (takimi jak pinezki) mocno nawiązują do wystroju współczesnych pomieszczeń. Sprawdzą się w salonach, gabinetach, sypialniach, restauracjach, jadalniach.

Sofy pikowane Chesterfield w gabinetach, bibliotekach, jadalniach i salonach

Sofy pikowane Chesterfield to wprost wymarzone meble do gabinetów lub bibliotek. Masywne drewniane regały z półkami uginającymi się od przeróżnych książek polubią się z pikowaną sofą. Doda ona pomieszczeniu lekkości i stworzy przytulny klimat.

Meble w stylu Chesterfield to dobry wybór do sypialni. Sofa może stanowić element przykuwający uwagę, niezależnie od tego, czy jej kolorystyka jest jasna, czy wyrazista.

Wreszcie sofy pikowane Chesterfield to wymarzone meble do jadalni. Po obfitym posiłku można na nich usiąść i porozmawiać z rodziną.

W jakich stylistykach sprawdzą się sofy pikowane Chesterfield?

Sofy pikowane Chesterfield pasują do wielu wnętrz, jednak nie każde pomieszczenie nadaje się do tego, aby postawić tam taki mebel. Wiele zależy od jego modelu i rodzaju obicia. Chociaż sofy pikowane w stylu Chesterfield są inspirowane stylem glamour i angielskim nie oznacza to, że nie pasują także do stylu ludwikowskiego i retro.

Przepych i luksus stylu glamour

Styl glamour to przepych, luksus i blichtr. Właśnie w takich wnętrzach sofy pikowane Chesterfield odnajdą się najlepiej. Podkreślą bogate aranżacje, w których ekskluzywne krzesła, fotele i stoły współgrają z finezyjnym meblem do siedzenia.

Połyskliwe pinezki będą doskonale pasowały do kryształowego żyrandola. To on, obok sofy jest tym elementem, który najbardziej przykuje uwagę gości.

Kluczem do sukcesu w urządzaniu wnętrza glamour jest jednak umiar. Łatwo przesadzić z błyskotkami i połyskliwymi bibelotami.

Duże znaczenie dla wystroju glamour ma kolor tapicerki pikowanej sofy. Sprawdzą się ostre kolory takie jak fuksja i czerń, ale także róż lub fiolet.

Styl angielski z pikowaną sofą Chesterfield w roli głównej

Nic dziwnego, że sofy pikowane Chesterfield to doskonały wybór do salonu urządzonego w stylu angielskim. Nie zapominajmy, że mebel ten świetnie odnalazł się w XIX-wiecznych męskich klubach.

Do angielskiego salonu warto wstawić sofę z tapicerką w motywy kwiatowe lub roślinne. Dobrze jest zainwestować w dość masywny model z podłokietnikami i małymi, wygiętymi nóżkami.

Ludwikowski salon jak ze snu

Oczywiście sofy pikowane Chesterfield to meble wprost stworzone do salonów w stylu ludwikowskim. Częściej jednak taka aranżacja sprawdza się w restauracjach, klubach i pubach niż w domach czy mieszkaniach. Warto postawić na model o zaokrąglonych bokach i nóżkach. Kolorystyka, jaka sprawdzi się w takiej aranżacji to biele, szarości i beże.

Aranżacja retro z pikowaną sofą Chesterfield

Moda na styl retro nie przemija. Wielu osobom podobają się pomieszczenie utrzymane w stylistyce lat 20. lub 30. minionego wieku. W końcu były to czasy rodzącej się nowej sztuki i wielkiej myśli społecznej. Bohemy urządzały wnętrza ze smakiem i choć panował w nich artystyczny nieład, trudno nie nazwać ich pięknymi. Sofy pikowane Chesterfield są wprost wymarzone do takich aranżacji.

Sofy pikowane Chesterfield to meble ponadczasowe, eleganckie i bardzo modne. Nie można przejść obok nich obojętnie, mimo że nie będą pasowały do wszystkich stylistyk.

Zobacz także, jak odpowiednio dobrać rolety do swojej sypialni!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *