Jakie różnice mają środki do dekontaminacji?
Środki do dekontaminacji służą do usuwania groźnych drobnoustrojów, jak grzyby, wirusy czy bakterie, które zagrażają zdrowiu lub życiu człowieka. Używane są przede wszystkim w służbach specjalnych, ponieważ neutralizują niebezpieczne środki chemiczne, w tym nawet napromieniowanie radioaktywne. Możemy czyścić nimi nie tylko różne powierzchnie, ale również ciało człowieka, co jest niezwykle istotne dla jego bezpieczeństwa. Nawet przy dużym zagrożeniu chemicznym czy biologicznym, używając środków do dekontaminacji mamy możliwość prowadzenia dalszych działań.
W jakiej postaci używane są środki do dekontaminacji?
- Chusteczki, proszki oraz roztwory.
- Przenośne zestawy do dekontaminacji.
- Zintegrowane systemy używane polowo.
- Systemy dekontaminacyjne do wrażliwego i krytycznego sprzętu.
Najłatwiejsze do przechowywania i przewożenia
Chusteczki są nasączone specjalnymi odczynnikami chemicznymi, dzięki którym możemy je szybko i łatwo użyć. W odpowiednim opakowaniu, jak karton czy worek nie tracą swoich właściwości. Natomiast proszki można w szybki sposób rozpuścić w wodzie, co daje nam środek, którego właściwości nie zmienią się nawet przez osiem godzin, natomiast możemy go użyć do mycia większych powierzchni. Co więcej, dzięki płynnej konsystencji możliwe jest nie tylko ręczne mycie, ale również poprzez specjalny sprzęt, na przykład myjkę ciśnieniową. Co istotne, proszek dekontaminacyjny ma nawet do 90 procent mniej objętości i ciężaru od płynów. To ważne przy jego przewozie i przechowywaniu. Roztwory natomiast mają postać detergentów o silnie skoncentrowanej i aktywnej powierzchniowo formule. Również można je rozcieńczać wodą, dzięki temu można ich używać do czyszczenia dużych powierzchni, jak pojazdów czy samolotów.
Wygoda i jakość w transporcie
Przenośne zestawy do dekontaminacji mają zazwyczaj formę plecaków, które żołnierze mogą w łatwy sposób przenosić i mieć blisko siebie. Mieszczą się w nich niezbędne środki i akcesoria do neutralizacji niebezpiecznych zanieczyszczeń. Można ich używać szybko, kiedy dzieje się coś związanego z zanieczyszczeniami, a nie trzeba czekać na cięższy sprzęt. Dzięki temu pierwsza reakcja może być od razu po zauważeniu broni chemicznej czy biologicznej, co pozwala na uratowanie żołnierzy czy dostanie odpowiednio dużo czasu do reakcji w tym temacie.
Systemy zintegrowane są zautomatyzowane
Polowe i zintegrowane systemy dekontaminacyjne są w pełni zautomatyzowane, mają skrócony czas działania i podlegają pełnej kontroli. Wszystko po to, aby żołnierze mieli na bieżąco dostęp do czystej broni, a nie narażali się przy tym w żaden sposób. Tutaj liczy się czas i skuteczność. Ten sprzęt bazuje przede wszystkim na nadtlenku wodoru, który został zmodyfikowany pod potrzeby neutralizacji wszelkich środków, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub życia.
Neutralizacja broni chemicznej i biologicznej
Ważne dla wojska są również systemy do dekontaminacji wrażliwego i krytycznego sprzętu. Dzięki temu można neutralizować zanieczyszczenia chemiczne i biologiczne, które mogą być potencjalnie roznoszone po dużym terenie. Jak również uchronić sprzęt, który jest podatny na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.
Jeden komentarz
Enriko
Polecam! Szczególnie tym, dla których temat jest nowy