problemy osob starszych - jak z nimi sobie radzić
Zdrowie

Problemy osób starszych

Każdy z nas doświadcza upływu czasu, mając świadomość nieuchronnego nadejścia jesieni życia. Należy zatem doceniać każdy dany nam dzień i dostrzegać wartość każdej chwili, czasem ciesząc się jak dzieci z najprostszych zdarzeń.  Tak jest i w przypadku osób starszych, które potrzebują, często nie mniejszej opieki innych osób. To im należy się szacunek i pomoc, szczególnie ze strony rodziny. Niekiedy nasi seniorzy czują się już bardzo słabo, potrzebują intensywnej opieki, której ich dzieci nie są w stanie im zapewnić. Dlatego wyjaśnimy jak wyglądają typowe problemy osób starszych, zapraszamy do lektury.

Problemy osób starszych w dzisiejszym świecie

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rozwój technologii był na tyle ubogi, że średnia życia na naszej planecie była zdecydowanie niższa. Problemy osób starszych, oprócz tych związanych z gerontologią, czyli charakterystyką objawów starzenia, to zdecydowanie samotność. Czasy są takie, a nie inne. Młodzi, którymi opiekowali się dziadkowie mają swoje sprawy i nie pamiętają, kto się nimi zajmował. W tym czasie role powinny się odwrócić. Powinno się zadbać o starszych, zarówno pomocą w codziennych obowiązkach, jak i tym, co najcenniejsze, czyli swoją obecnością, czasem, zainteresowaniem. Właśnie tych elementów brakuje bardzo często naszym najbliższym. Mogłoby się wydawać, że dom opieki to coś złego, “pozbycie się problemu”.

Jednak w dzisiejszym świecie istnieją ośrodki o bardzo wysokiej jakości, zarówno posiadanych przez personel umiejętności, jak i warunków bytowania osób starszych. To bardzo dobra opcja dla osób, które straciły już swoich małżonków, bądź chcą po prostu przebywać w towarzystwie swoich rówieśników, których będą mogli spotkać właśnie w domach opieki. Warto zastanowić się nad tym tematem, skonsultować się oczywiście z seniorem i podjąć najlepszą możliwą decyzję. To dla wielu może być naprawdę komfortowe rozwiązanie. Zamiast spędzać większość dnia samemu w czterech ścianach, w każdym momencie móc porozmawiać z osobą w podobnym wieku, o podobnych problemach, które dotykają osoby starsze, mającą podobną przeszłość, wspomnienia. Dom opieki może być naprawdę dobrym, a czasem jedynym rozwiązaniem. Przecież nie oznacza braku kontaktu osób najbliższych, przeciwnie, wizyty najbliższych to ważny aspekt aktywizacji pensjonariuszy.

Choroby wieku podeszłego w XXI wieku

Charakterystycznymi objawami starzenia w dzisiejszych czasach jest:

  • znacząca utrata masy mięśni i kości,
  • zmniejszenie elastyczności skóry seniora,
  • często pogorszenie ostrości wzroku oraz słuchu,
  • pojawiający się coraz częstszy wydłużony czas reakcji.

Wyżej wymienione problemy osób starszych pojawiają się często. Należy pamiętać, że nasi seniorzy żyją coraz dłużej. Schyłek życia niesie ze sobą choroby starcze: utratę wzroku, chorobę Alzheimera, często złośliwy proces nowotworowy. Osobom starszym często przytrafia się złamanie szyjki kości udowej. W takim przypadku, jeśli osoba starsza nie jest objęta właściwą opieką, nieuniknione jest jej cierpienie i niedołężność. Zmiany inwolucyjne dotykają praktycznie każdy narząd oraz układ w organizmie człowieka. Szczególnie u coraz starszych mężczyzn widać problemy z prostatą. Niekidy dochodzi do prostatektomi laparoskowej, bo przerost gruczołu jest już za duży, a procesy nowotworowe postępują.

W podeszłym wieku sporo komórek organizmu jest zastępowanych przez coraz to nowsze. Dzieje się tak na skutek ciągłych podziałów. Jednak inaczej ma się sprawa z komórkami w nerkach, mózgu, mięśniu sercowym czy też soczewce oka. Każde z wymienionych starzeje się razem z nami, gdyż nie przechodzą dalszych podziałów. Jest to jedna z oznak starości obserwowalna właśnie w powyższych narządach, czyli skomplikowanych elementach organizmu człowieka.

Problemy urologiczne seniorów

Wielu ludzi do późnej starości nie cierpi na część schorzeń wieku starszego. Niestety zdarza się i tak, że zdrowie podupada. Wtedy należy oczywiście reagować, udać się do lekarza i podjąć leczenie. Jednak, co bardzo ważne, powinno się przez całe życie wykonywać regularne badania, wtedy możemy ominąć większości poważnych schorzeń. Stosując odpowiednią profilaktykę możemy zdusić je w zarodku albo zupełnie ich uniknąć. Osoby w podeszłym wieku bardzo często cierpią na choroby układu moczowego: nietrzymanie moczu, schorzenia prostaty, kamicę układu moczowego. Problemy urologiczne są zazwyczaj dla wielu osób po prostu tematem wstydliwym. Najważniejsze, aby odwiedzić dobrą poradnię urologiczną, i jak najszybciej otrzymać diagnozę. Im wcześniej uda się wykryć problem u osób starszych, tym szybciej będzie można się z nim uporać. Problemy osób starszych nie mogą być zamiatane pod dywan. Bardzo ważna jest więc pomoc osobom w podeszłym wieku, realizowana poprzez odpowiednią opiekę, właściwą diagnostykę oraz prawidłowe i skuteczne zlecenie.

Starsi ludzie, cierpiący na różnego typu schorzenia, mogą wymagać całodobowej opieki, której przeciętna rodzina nie jest w stanie zapewnić. Dom seniora w takiej sytuacji to naprawdę najlepsze rozwiązanie. Wejdź i czytaj więcej!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *