Zdjęcie panoramiczne zębów - kiedy należy je wykonać?
Zdrowie

Zdjęcie panoramiczne zębów – kiedy należy je wykonać?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym ma różne przyczyny. Czasem jest to po prostu efekt profilaktyki i dbania o stan swoich zębów i dziąseł. Nierzadko zdarza się jednak, że pacjent zaniedbał swoje zdrowie i zgłasza się do lekarza z ogromnym bólem i stanem zapalnym.

Diagnoza i leczenie

Dzięki nowoczesnym technologiom można w łatwy sposób przeprowadzić diagnostykę u pacjenta z bólem zęba. Podstawowym narzędziem jest oczywiście zdjęcie rtg zębów. Każdy nowoczesny gabinet ma taką usługę w ofercie i od tego bardzo często rozpoczyna się wizyta. Bez zdjęcia lekarz nie jest w stanie wywnioskować, co dzieje się w środku. Kiedy zdjęcie rtg musi być bezwzględnie wykonane? Na przykład wtedy, gdy:

  • pacjent zgłasza się do lekarza z silnym bólem zęba,
  • pacjent nie jest w stanie zidentyfikować źródła bólu – nie jest w stanie powiedzieć, który ząb boli.

Wtedy po wykonaniu zdjęcia widać czarno na białym, gdzie leży problem. Lekarz może przystąpić do leczenia.

Rola zdjęć w stomatologii

Z kolei zdjęcie panoramiczne zębów często wykonywane jest, aby ocenić stan ogólny wszystkich zębów, na przykład pod kątem ustalenia planu leczenia ortodontycznego. Często pacjenci nie wiedzą, w jaki sposób był leczony dany ząb wcześniej, wiele lat temu. Po latach można na przykład ocenić za pomocą zdjęcia skuteczność leczenia kanałowego. Można sprawdzić, czy nie ma stanu zapalnego we wnętrzu zęba. Dlatego też zdjęcia rtg są dziś bardzo popularne i wielu dentystów właśnie w ten sposób rozpoczyna wizytę szczególnie u pacjenta, który zgłasza się z bólem. Pacjenci bardzo doceniają możliwości współczesnej medycyny. Wydaje się, że powszechne wykonywanie zdjęć zrewolucjonizowało stomatologię i znacznie zmniejszyła się liczba nieudanych interwencji.

Empatia lekarza

Lekarz stomatolog powinien być człowiekiem niezwykle cierpliwym oraz mieć dobre podejście do swoich pacjentów. Tylko wtedy będzie w stanie przekonać ich, że leczenie stomatologiczne nie jest takie straszne, jak się wydaje. Obecne narzędzia, jakie oferuje medycyna XXI wieku, sprawiają, że faktycznie wizyta u dentysty może być całkowicie bezbolesna. Dziś nie wykonuje się już rutynowo ekstrakcji zębów, większość lekarzy stara się ratować ząb za wszelką cenę. Dostępne metody leczenia sprawiają, że znaczna część społeczeństwa ma piękne, zadbane zęby. Coraz bardziej popularne jest też leczenie ortodontyczne. To dobrze, że zwraca się coraz większą uwagę na zdrowie zębów i dziąseł. Edukacja w tej dziedzinie rozpoczyna się już w przedszkolu. Oby wszyscy cieszyli się tylko dobrymi wspomnieniami z wizyt u dentysty.

Podsumowanie

Zdjęcie panoramiczne zębów, zwane także promieniowaniem rentgenowskim stomatologicznym, jest niezwykle przydatnym narzędziem diagnostycznym w stomatologii. To bezpieczna i nieinwazyjna procedura, która umożliwia lekarzom stomatologom dokładną ocenę stanu zębów i tkanki kostnej jamy ustnej. Dzięki promieniowaniu zębów można wykryć choroby zębów i dziąseł na wczesnym etapie oraz planować leczenie. Jednak istotne jest stosowanie ochrony radiologicznej podczas wykonywania badań rentgenowskich, aby minimalizować narażenie na promieniowanie. Regularne badania rentgenowskie są często wykonywane w celu monitorowania zdrowia jamy ustnej i zapewnienia skutecznej opieki stomatologicznej.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *