Co zwiedzić w Ustroniu
LifeStyle

Co zwiedzić w Ustroniu?

Ustroń to wyjątkowe miejsce na mapie Śląska Cieszyńskiego. Miasto położone w paśmie Beskidu Śląskiego, oferuje swoim gościom i mieszkańcom wiele wspaniałych atrakcji. W efekcie czuć tutaj, że miejscowi czerpią z nich dumę. Nic dziwnego, że goście chcą tutaj wracać w nieskończoność. Co więc zwiedzić w Ustroniu?

Miłośnicy sportów, latem czy zimą mogą skorzystać z rozbudowanej infrastruktury w postaci kilku wyciągów narciarskich, które działają również w lecie. Mało tego miejsce oferuje bogatą sieć ścieżek rowerowych, kortów tenisowych i otwartych miejskich siłowni. Ale słynie przede wszystkim z uroków otaczającej przyrody i absolutnie wyjątkowego terenu do uprawiania sportów outdorowych. To idealne miejsce do uprawiania kolarstwa górskiego, turystyki pieszej oraz zdobywającego ostatnimi czasu coraz większą popularność, skitouringu.

Ciekawe miejsca, czyli co zwiedzić w Ustroniu?

Ustroń, to miejsce, gdzie rano możemy pójść na narty, rower czy spacer po górach, a po południu skorzystać z uroków miasteczka. Zarówno w sezonie jak i poza nim tętni tu życie. Samo miasto oferuje ładne parki, bulwary wiślane, bazę restauracyjną oraz hotelową na wysokim poziomie. A także wiele miejsc, gdzie można udać się z dziećmi. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Beskid Śląski to góry, które charakteryzują się dużą różnorodnością, a jednocześnie dostępnością. Otoczenie Ustronia samo zachęca, aby aktywnie spędzać czas. A wybór opcji jest nieskończony… z przeróżnych możliwości, skorzystają aktywni na co dzień, jak i ci, którzy chcą przeżyć po prostu ciekawą przygodę. To bowiem doskonałe miejsce, żeby się skusić na wycieczkę skitourową na Czantorie w zimie lub latem na wycieczkę na rowerach elektrycznych po okolicznych szczytach. Połączenie sportu ze zwiedzaniem to super pomysł!

Poniżej kilka propozycji na aktywne spędzenie czasu w Ustroniu.

  1. Wycieczka na rowerze elektrycznym na Równicę i Trzy Kopce Wiślańskie oraz zwiedzanie miasta na rowerach.

  2. Wycieczka na rowerach elektrycznych na Małą i Dużą Czantorię.

Ustroń Polana, czyli tam, gdzie znajduje się kolej krzesełkowa na Czantorię. To świetne miejsce na start niezależnie od tego czy chcemy zdobyć szczyt na nogach, na nartach, czy na rowerze.

U podnóża Czantorii znajdują się parkingi, na których można zostawić samochód oraz swój początek mają szlaki piesze. Niedaleko przebiegają ścieżki rowerowe; no i jest w dolna stacja wyciągu na Czantorię, z którego na sam szczyt jest ok. 20 min spacerem.

Wypożyczając rower elektryczny np. we Freetours.pl, zaraz obok stacji LOTOS koło dolnej stacji kolejki, możemy wybrać się na super wycieczki po górach. Poradzą sobie na nich również osoby, które nigdy na rowerze po górach nie jeździły. Duża sieć dróg pożarowych, wąskie, górskie drogi asfaltowe oraz niektóre szlaki nadają się także dla rekreacyjnego jeżdżenia. A przecież na rowerach elektrycznych nie trzeba się martwić o kondycję. Korzystając z tej wypożyczalni, można zostawić u nich samochód (w cenie wypożyczenia roweru) oraz otrzymać mapki, oraz wskazówki jak najlepiej dojechać np. na Trzy Kopce, Równicę czy na samą Czantorię. Można też zapisać się na wycieczkę z przewodnikiem – instruktorem i w ramach takiej wycieczki otrzymać kolejną porcję wiedzy o okolicy. A do tego podszkolić się z techniki jazdy po górach pod okiem byłej zawodniczki MTB. Bardzo polecamy tę opcję dla rodzin z dziećmi; w wypożyczalni są również dostępne przyczepki dla dzieci oraz rowery juniorskie (od 130 cm wzrostu).

Będąc na rowerach, można sprawniej zwiedzić pozostałe ustrońskie atrakcje, m.in. pijalnię wód, bulwary wiślane, park kuracyjny, drewniany kościół w Nierodzimiu, Źródełko Karola, Źródełko Żelaziste, stary kamieniołom Skalica oraz przejechać się szlakiem wzdłuż Gościeradowca.

  1. Wycieczka skitourowa na Czantorię oraz Małą Czantorię przez Poniwiec.

W zimie polecamy skosztować skitouringu, który jest bardzo ciekawą odmianą turystyki zimowej, zwłaszcza dla zapalonych narciarzy. Nie trzeba mieć ponadprzeciętnej kondycji ani umiejętności narciarskich, żeby cieszyć się tym sportem w Ustroniu. Wejście na Czantorię poza ośrodkiem narciarskim, a potem zjazd stokiem, to opcja, z którą każdy przeciętny narciarz sobie poradzi. A przy okazji przeżyje super przygodę!

Wspomniany wcześniej Freetours.pl w zimie zamienia się w centrum skitouringu. Oferuje sprzęt do wypożyczenia, a także profesjonalne szkolenia skiturowe dla początkujących oraz wycieczki z przewodnikiem. Ciekawostką jest to, że szkolenia tam prowadzą osoby z prawdziwym wysokogórskim doświadczeniem. Co w oczywisty sposób przekłada się na jakość.

Co jeszcze zwiedzić w Ustroniu? Idąc, drogami pożarowymi spod samej wypożyczalni dojdziemy do szczytu Czantorii Wielkiej, a następnie zielonym szlakiem można kontynuować na Czantorię Małą przez Poniwiec. Z górnej stacji kolei linowej Poniwiec rozprzestrzenia się jeden z najładniejszych widoków górskich na Ustroń.

  1. Dzień na stoku zjazdowo.

Czantoria Wielka oraz Stacja Narciarska Poniwiec razem stanowią bardzo dobre zaplecze i ciekawe miejsca dla narciarzy zjazdowych.

To dwa ośrodki narciarskie w Ustroniu, które oferują świetną infrastrukturę i rzadko spotykany na polskich stokach brak tłumów. Poniwiec to dodatkowo północny stok, a więc warunki do uprawiania narciarstwa utrzymują się przez dłuższy czas.

Na Czantorii Wielkiej wybór tras i wyciągów jest większy, a dodatkowo znajduje się tam Sokolarnia, którą warto zwiedzić.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *