polska opiekunka
LifeStyle

Polska opiekunka i niemiecki senior – różnice kulturowe?

Dobre relacje to podstawa współpracy między opiekunką a jej starszym podopiecznym. Niekiedy nawiązanie nici porozumienia i sympatii jest jednak trudne. Na przeszkodzie mogą stanąć nie tylko różnice charakterów, wiek czy choroby, w wyniku których kontakt z seniorem jest utrudniony. Opiekunki wyjeżdżające do pracy za granicę, np. do Niemiec muszą liczyć się również z różnicami kulturowymi.

Na czym polegają polsko-niemieckie różnice kulturowe?

Mimo, że Polska i Niemcy są bezpośrednimi sąsiadami, różnice kulturowe między tymi społecznościami są bardzo wyraźnie widoczne, chociażby w podejściu do prawa i obowiązków. Nie bez przyczyny Niemcy kojarzeni są przez Polaków z powiedzeniem „Ordnung muss sein”, czyli „porządek musi być”. Charakterystyczną cechą niemieckiego społeczeństwa jest bardzo dobra organizacja, która wyraża się np. w punktualności i skrupulatnym trzymaniu się wcześniej przyjętych planów, a także niechęci do spontaniczności. Dlatego też w pracy opiekunki osoby starszej tak ważną rolę odgrywa harmonogram dnia, opisujący kiedy należy podać podopiecznemu śniadanie, czy nawet w jakich godzinach senior ogląda telewizję lub drzemie. Polacy często zachowują większą elastyczność – nie sprawia im problemu dostosowanie planów do obecnej sytuacji, w mniejszym stopniu przejmują się czasem, a nawet wykazują większe zrozumienie do naginania niektórych zasad. Inną różnicą jest nastawienie do obcych. Polacy są bardziej otwarci i swobodni w rozmowie, na ogół szybciej przechodzą do pogłębiania relacji. Niemcy są z kolei powściągliwi i trzymający dystans – pilnie strzegą swojej prywatności i nie wnikają w sferę życia prywatnego innych osób, nie są wylewni, bardzo cenią sobie ogólnie przyjęty protokół zachowań i nie boją się zwracać uwagi komuś, kto te zasady łamie.

Nie oznacza to oczywiście, że jeden z tych narodów jest lepszy od drugiego – oba podejścia mają swoją zalety i wady.

 

różnice kulturowe

Czy  można pokonać?

Jak widać, różnice w podejściu Niemców i Polaków do codziennego życia są bardzo wyraźne. Nie oznacza to, że między polską opiekunką a niemieckim podopiecznym nie może zaistnieć nić porozumienia, choć jak zauważają przedstawiciele agencji Prestige24h będzie to wymagać większego zaangażowania ze strony opiekunki, a także pójścia na pewne kompromisy. Powinna ona przede wszystkim pamiętać o tym, że Niemcy są narodem pracowitym i szanującym zasady – najlepszym sposobem, by zyskać w oczach pracodawcy jest więc pilne wykonywanie swoich zadań, zgodnie z umową i przyjętym harmonogramem. Ponadto bardzo ważne jest uszanowanie zwyczajów panujących w domu podopiecznego, zwłaszcza że osoby starsze bardzo niechętnie zmieniają swoje nawyki.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *