Szklarnia
LifeStyle

Czy szklarnia musi być szczelna?

Planujecie uprawę warzyw, owoców, a może kwiatów? Jeśli tak, powinniście zainteresować się budową przydomowej szklarni, która zapewnia optymalne warunki do wzrostu i dojrzewania roślin. Warto jednak pamiętać, że nie wystarczy ustawienie konstrukcji, nakrycie jej folią i posadzenie roślin. W niektórych przypadkach niezbędne będzie bardzo dokładne uszczelnienie szklarnia, w innych natomiast wprost przeciwnie – musicie zadbać o wydajną wentylację. Kiedy zatem powinniście stworzyć szczelną szklarnię?

Uprawa sezonowa

Specyficznymi wymaganiami charakteryzuje się uprawa sezonowa warzyw, owoców czy kwiatów. W zależności od ich gatunku może być potrzebny inny mikroklimat, który pomaga we wzroście i dojrzewaniu. Warto wcześniej sprawdzić indywidualne wymagania każdej rośliny, aby w jednej szklarni umieścić sadzonki o zbliżonych warunkach uprawy. Należy bowiem pamiętać, że zbyt szczelna szklarnia może być przyczyną podnoszenia się w środku wilgotności powietrza, co u niektórych gatunków roślin będzie wywoływać choroby i rozwój grzybów.

W przypadku sezonowych upraw, gdy mamy do czynienia z naturalnym ciepłem, pochodzącym ze słońca, szczelna szklarnia nie jest najczęściej koniecznością. Lepszym rozwiązaniem jest zapewnienie roślinom właściwej wentylacji. Można to zrobić poprzez montaż specjalnych kratek, jeśli materiałem, jakiego użyliście do budowy szklarni, jest trwałe tworzywo lub też wykonać okresowe przewietrzanie wnętrza, gdy szklarnia jest zrobiona z folii. Najlepszym rozwiązaniem, przeznaczonym przede wszystkim do szklarni trwałych są automatyczne okna, którymi łatwo steruje się w zależności od panującej w środku temperatury i wilgotności. Koszty dodatkowego wyposażenia pomoże wam pokryć pożyczka online.

szklarnia

Specjalne wymagania

Innymi zasadami należy się kierować, gdy chcecie uprawiać rośliny przez cały rok. Wówczas należy zadbać o odpowiednią szczelność szklarni, co będzie niezbędne przede wszystkim w sezonie zimowym. Ogrzewanie, jakie uruchamiane jest wewnątrz pomieszczenia, będzie efektywne jedynie w sytuacji, gdy zminimalizujemy ryzyko uciekania ciepła na zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie także w przypadku uprawy roślin tropikalnych.

Jeśli decydujecie się na stworzenie szklarni dla egzotycznych krzewów, kwiatów czy warzyw, oprócz szczelności i odpowiedniej temperatury, musicie zadbać również o optymalną wilgotność powietrza, dopasowaną do potrzeb poszczególnych gatunków roślin. W tym zakresie najlepszym rozwiązaniem będzie posiłkowanie się radami specjalistów, którzy określą, jak zadbać o dobrostan roślin, aby ich rozwój nie był niczym zagrożony.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *