Prześwietlenie zębów – wszystko co trzeba wiedzieć o RTG
Stomatologia jest tak samo ważna, jak każda inna gałąź medycyny. Niedbanie o zdrowie swojego uzębienia może prowadzić do czegoś więcej, niż nieestetyczny uśmiech – wiele przypadków kończy się nawet zakażeniem zatok, które z kolei może skutkować nawet zapaleniem opon mózgowych. Jednak nawet najlepsi dentyści nie są w stanie zobaczyć tego, co znajduje się wewnątrz zębów. Dlatego w stomatologii także stosuje się zdjęcia rentgenowskie. Jak wygląda prześwietlenie zębów i co trzeba o nim wiedzieć?
Krótko o RTG zębów
Prześwietlenie zębów, w skrócie RTG, odbywa się z użyciem promieni rentgenowskich. Wystawienie pacjenta na promieniowanie pozwala uchwycić na zdjęciu to, co znajduje się pod fotografowaną powierzchnią. W stomatologii zależnie od rodzaju RTG zębów, można wywołać dokładny obraz całego uzębienia wraz z korzeniami, stawu skroniowo-żuchwowego, a także wnętrza pojedynczego zęba. Zabieg ten jest niezwykle pomocny, kiedy dentysta nie może zlokalizować źródła problemu pacjenta.
RTG zęba punktowe prześwietlenie zębów w 3D
Najczęściej wykonywanym obrazowaniem w stomatologii jest punktowe RTG zęba. Stosując tę metodę przy badaniu pojedynczego zęba, dentysta może zobaczyć wszystkie występujące w nim problemy. RTG punktowe zęba pozwala na wykrycie próchnicy, porównanie zachodzących w zębie zmian ze wcześniejszymi zdjęciami rentgenowskimi, a nawet przyjrzeć się ułożeniu kanałów zębowych przed wstawieniem pacjentowi protezy zęba. Rzadziej stosuje się prześwietlenie zębów panoramiczne – dające podgląd całego uzębienia, stawów i zatok szczękowych. Natomiast przed założeniem pacjentowi aparatu ortodontycznego wykonuje się prześwietlenie cefalometryczne, pozwalające na obejrzenie uzębienia wraz z dokładnym kształtem czaszki.
Jak odczytać RTG zęba?
Na rentgenowskim zdjęciu uzębienia najłatwiej można zobaczyć próchnicę. Będzie ona sfotografowana jako biała plama na zdjęciu, co pozwoli na jej dokładne zlokalizowanie. Inne rzeczy, które można odczytać z wyników RTG zębów, to stan korzeni, protez i wypełnień. Można także zobaczyć dokładny kształt zgryzu pacjenta i określić, czy jest on nieprawidłowy. Na tego typu zdjęciach widać dokładne szczegóły każdego zęba, więc można bardzo łatwo porównać jego stan z fotografią sprzed kilku tygodni lub miesięcy.
Prześwietlenie zębów – przeciwskazania
Choć samo promieniowanie w dużych ilościach może prowadzić do nieodwracalnych zmian w DNA, a nawet do śmierci, to profesjonalnie przeprowadzany zabieg jest całkowicie bezpieczny. Pacjent jest wystawiany na minimalne ilości promieniowania, a na dodatek ma z nimi styczność przez bardzo krótki czas, dzięki czemu nie odczuje on żadnych negatywnych skutków. Jednak w pewnych warunkach prześwietlenie zęba może stanowić wysokie zagrożenie. Zabieg nie powinien być wykonywany na:
- osobach w ciąży,
- dzieciach do 5 roku życia,
- osobach będących w okresie miesiączki.
Prześwietlenie zęba to zabieg bezpieczny i pomagający postawić trafną diagnozę oraz przejść do właściwego leczenia jak próchnicy zębów.
Zobacz najczęstsze przyczyny bólu zęba!
2 komentarze
Pingback:
Zenek_in99
Może ktoś się z tym jeszcze nie spotkał, dlatego podrzucam