Alzheimer
Zdrowie

Alzheimer – ćwiczenia ruchowe polecane przez lekarzy

Alzheimer to choroba dotykająca ponad 350 tysięcy osób w Polsce. Z reguły zapadają na nią osoby powyżej 65 roku życia. Objawia się zanikaniem pamięci, mowy, zdolności liczenia, utratą umiejętności logicznej oceny sytuacji, a wszystko przez nieodwracalne zmiany, jakie zachodzą w komórkach układu nerwowego. Lekarze specjalizujący się w tej przypadłości polecają chorym oraz ich rodzinom szereg ćwiczeń ruchowych. Poniżej lista przykładów.

Alzheimer a ćwiczenia ruchowe

Ćwiczenia ruchowe dla osób, u których zdiagnozowano Alzheimera, zapewniają nie tylko dawkę aktywności fizycznej, ale również przyczyniają się do poprawy kondycji psychicznej u chorych pacjentów. W domach opieki dla chorujących na Alzheimera systematycznie organizowane są zajęcia z gimnastyki, nawet do 5 razy w tygodniu. Stopień ich trudności nie powinien być zbyt wysoki, aby chorzy nie odczuwali frustracji i zmęczenia z powodu ich wykonywania.

Ostatnie badania wykazały, że u chorych regularnie biorących udział w treningu aerobowym (np. nordic walking, fitness) w znacznym stopniu polepszyły się funkcje poznawcze. Niektórzy uczeni twierdzą, że przyczynia się on do spowolnienia postępu choroby.

Przykłady ćwiczeń ruchowych w chorobie Alzheimera

Alzheimer ćwiczenia ruchowe powinny mieć na celu nie tylko rehabilitację ciała, ale również:

  • mobilizację stawów, poprzez zwiększenie ich ruchomości;
  • zapewnienie chorym rozrywki;
  • integrację z pozostałymi uczestnikami zajęć.

To dlatego często stawia się na gry zespołowe, wykorzystywanie chusty animacyjnej Klanza i przyrządów gimnastycznych, takich jak woreczki, czy gumowe piłki.

Najprostszą formułą jest rzucanie sobie nawzajem piłki w kole. Z pozoru mało rozrywkowa aktywność, w rzeczywistości zwiększa ruchomość w stawach kończyn górnych i wzmacnia ich mięśnie. Chorzy utrzymują swoje zdolności manualne, a przy okazji integrują się z pozostałymi osobami.

W wielu przypadkach seniorzy, u których stwierdzono Alzheimera, mają niemały problem z koordynacją ruchową. Do zalecanych przez specjalistów ćwiczeń należą: Tai Chi oraz joga. Nie tylko ciało zaczyna odzyskiwać dawną sprawność. W mózgu również zachodzą pozytywne zmiany. Podczas tego typu aktywności ruchowej jednostajny przepływ oddechu przez ciało relaksuje i odpręża, a niepożądane napięcia w mięśniach znikają.

Wskazane są także ćwiczenia siłowe proponowane na przemian z zestawem ćwiczeń aerobowych, które poprawiają wydolność płuc i ogólną kondycję organizmu. Zalecana intensywność? Umiarkowana. Jeśli chodzi zaś o łączną liczbę godzin, lekarze są zgodni co do minimum 150 minut treningu w ciągu tygodnia.

Warto także zainteresować się aplikacjami do ćwiczeń, które posiadają dużą bazę tychże ćwiczeń, a także niektóre z nich pokazują jak prawidłowo je wykonać.

Dowiedz się, czy pobyt w domu opieki można odliczyć od podatku?

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *