Dobre biuro rachunkowe posiada wykwalifikowaną dobrą księgową
Biznes

Księgowa Gliwice czy samodzielne prowadzenie finansów – co lepsze?

Otwierając swoją działalność gospodarczą, musimy zastanowić się nad tym, czy działania z zakresu rachunkowości będziemy prowadzić sami, czy lepiej, aby zajęła się tym osoba po fachu, na przykład dobra księgowa Gliwice. Bardzo duże znaczenie przy wyborze decyzji ma to, jaką wiedzę posiadamy z zakresu prawa i norm regulujących działania rachunkowe w naszym kraju.

Dobre biuro rachunkowe, takie jak http://ksiegowy.gliwice.pl/, to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu, aby zająć się sprawami finansowymi własnej firmy, czy też nie posiadają odpowiedniego doświadczenia, które jednak jest wymagane. Oczywiście, zgłoszenie się o stałą współpracę czy też jednorazowe zlecenie kosztuje, jednak koszty są niepomiernie mniejsze, niż byśmy mieli się tym zajmować sami.

Samoobsługa czy dobre biuro rachunkowe?

Przede wszystkim należy wziąć wiele czynników pod uwagę. Jednym z nich, który w mniemaniu wielu osób jest decydujący, to koszty. Czasem wizyta u księgowej może kosztować 200 złotych. Potocznie zwana samoobsługa to jednak trochę większy wydatek, przynajmniej na start własnej działalności gospodarczej.

Aby wszystkie rozliczenia były dobrze wykonane potrzeba na to wiedzy, czasu, odpowiedniego oprogramowania i sprzętu. Bardzo często stosowaną praktyką jest współpraca z dobrym biurem rachunkowym. Dlaczego? Głównie decydują się na to duże firmy oraz małe, które są nastawione na rozwój i nie mają czasu w natłoku zadań zająć się rachunkowością, ani miejsca na nowego pracownika.

Jednak małe przedsiębiorstwa liczące kilka osób bardzo chętnie wykorzystują własne umiejętności do prowadzenia swoich finansów niż dobrej księgowej Gliwice. W tym celu jest zatrudniana odpowiednia osoba na to stanowisko lub po prostu szef się tym zajmuje, ponieważ ma największą wiedzę o bilansach firmy.

Odpowiedzialność księgowych

Dobra księgowa Gliwice, która współpracuje z firmami, bardzo często ponosi odpowiedzialność za finanse jednostki. Przede wszystkim jest to odpowiedzialność cywilna, finansowa, pracownicza, a niekiedy nawet i karna. Jednak jest to regulowane prawnie i wszystkie informacje można znaleźć w aktach prawnych, które zawierają się w:

  • kodeksie karnym,
  • kodeksie pracy,
  • kodeksie karnym skarbowym,
  • ustawie o rachunkowości,
  • ordynacji podatkowej,
  • ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawie regulującej powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Można z nich wyczytać także, że w nie wszystkich przypadkach odpowiedzialność za rachunkowość firmy spoczywa na księgowej, a na jej kierowniku. Ustawa o rachunkowości jasno określa, że księgowa, która nie ma władzy kierowniczej może ponosić odpowiedzialność karną, jeśli dopuści się przestępstwa przeciwko przepisom tejże ustawy:

  • dane zawarte w sprawozdaniu będą nierzetelne,
  • mimo obowiązku nie będzie prowadzić ksiąg rachunkowych,
  • sprawozdanie finansowe będzie niezgodne z przepisami ustawy,
  • sprawozdanie finansowe nie zostanie sporządzone.

Można wymienić jeszcze wiele takich przepisów ustawy, jednak księgowi, którzy od lat wykonują swój zawód, z pewnością są tego świadomi. Stąd również warto zainwestować w profesjonalne usługi księgowe Gliwice, które wiedzą jak dokładnie prowadzić działalność gospodarczą. Wszystkie te przestępstwa są zagrożone karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch albo obu tym karą łącznie. Końcowa decyzja należy do właścicieli firm czy chcą korzystać z dobrego biura rachunkowego bądź samodzielnie prowadzić swoje finnanse.

Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) to jedna z najczęściej stosowanych form prowadzenia ewidencji księgowej wśród właścicieli przedsiębiorstw. Dowiedz się więcej o KPiP – kto powinien ją prowadzić i w jaki sposób.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *